Strona Główna Aktualności Kontakt Sport
Zaprzęgowy
Kalendarz
Zawodów
Historia Klubu
Nasi Klubowicze Nasze Zawody Nasze Starty Media o
nas
Jak zostać
członkiem Klubu


zap

Sport Zaprzęgowy

 Trudno powiedzieć kto pierwszy zaczął używać psów jako siły pociągowej. Na pewno było to na północy czyli Syberii, Alasce, Grenlandii lub Skandynawii, gdzie był to najpewniejszy i jedyny możliwy środek transportu.
kate dods W XIX w. psie zaprzęgi umożliwiały przeprowadzanie  wielu ekspedycji badawczych ( Peary,Amundsen ). Odkrycie złota na Alasce spowodowało niesamowity wzrost zapotrzebowanie na psie zaprzęgi, gdyż tylko dzięki nim można było dotrzeć do złotodajnych terenów, jak i zapewnić dostawy żywności i leków.
Sport zaprzęgowy natomiast zrodził się na Alasce. Pierwszy  klub powstał w 1907 r. w Nome
i rok później odbyły się pierwsze duże zawody „All Alaska Sweepstakes”.
 
balto
Duży rozgłos psie zaprzęgi zawdzięczają słynnej sztafecie zaprzęgów, która w 1925 r., w zamieci śnieżnej, przy -60 stopniach, przywożąc w ciągu 5 dni szczepionkę, uratowała mieszkańców odległego o 1080 km miasteczka Nome przed epidemią dyfterytu. Bohaterem tego wydarzenia był pies Balto ( na zdjęciu) który w śnieżnej zamieci doprowadził zagubiony zaprzęg do Nome.
Pierwsze zawody zaprzęgowe w Polsce odbyły się 1991 roku.

   Obecnie w Polsce sport zaprzęgowy jest oficjalną dyscypliną sportu. Zawodników uprawiający ten sport zrzesza Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów.

  W ramach sportu zaprzęgowego, w chwili obecnej występują następujące dyscyplin, które, w skrócie omówimy nie wdając się w szczegóły regulaminowe dostępne na stronie PZSPZ www.mushing.pl


Dyscypliny sportu zaprzęgowego
1.Psie zaprzęgi
2.skijouring
3.pulka
4.bikejouring
5.canicross
6.rollpulka
7.dyscypliny pokrewne

1.Psie zaprzęgi

zaMożna powiedzieć że jest to sztandarowa i najstarsza dyscyplina psich zaprzęgów. Psy, w ilości minimum dwóch ciagną sanie. Musher (kierujący zaprzęgiem), jedzie na saniach lub biegnie za lub obok sań.

Zaprzęgiem kieruje się wyłącznie głosem .

Zawody rozgrywane są w formułach: sprint(5÷10 km), średni dystans (30÷100km),lub długi dystans (powyżej 100 km).

wys

  Zawody psich zaprzęgów są rozgrywane zarówno na śniegu jak i w warunkach bezśnieżnych (dryland), wtedy  zamiast sań stosowane są wózki trzy- lub czterokołowe, a w kategorii dwa psy  dwukołowe (tz.skuter).

  Konkurencje zaprzęgowe dzielą się na klasy i kategorie ze względu na ilość psów i ich rasy.

Klasa D - 2 psy ;klasa C - 3÷4 psów ; klasa B - 5÷6  psów ; klasa A - 7÷8 psów ; klasa O - 9÷10 psów  i klasa N -(nielimitowana) minimum 11 psów

powrót 2.Skijouring

ski  Dyscyplina wywodząca się ze Skandynawii. Zaprzęg tworzy narciarz i ciągnące go jeden lub dwa psy w zależności od klasy. Narciarz jest połączony z psami za pomocą liny z amortyzatorem łagodzącym szarpnięcia. 
                                                    powrót
3.Pulka

pul


   Pulka jest to rodzaj płaskich saneczek z dwoma dyszlami  połączonymi pałąkiem pomiędzy którymi przypinane są 1÷4 psy, Narciarz przypięty jest liną do pulki.
   Dyscyplina ta wywodzi się od skandynawskich  myśliwych i w tych krajach jest najbardziej popularna.

powrót4.Bikejouring

bik

 W bikejouringu zaprzęg tworzą  kolarz i pies (lub 2-psy) zaprzęgnięte do roweru liną z amortyzatorem, który zapobiega szarpnięciom.      Bikejouring cieszy się coraz większą  popularnością, gdyż umożliwia uprawianie sportu zaprzęgowego także tym, którzy nie mają możliwosci posiadania większej ilości psów .
powrót5.Canicross  Zaprzeg tworzy pies ciagnący biegacza. Połączeni są liną z amortyzatorem.
   Podczas biegu biegaczowi nie wolno wyprzedzać psa. Kierowanie psem tak jak i w innych dyscyplinach - głosem. 

                       
powrót6.Rollpulka

rol

   Pewną odmianą canicrossu jest rollpulka. Jest to dwukołowy wózek z dwoma dyszlami jak w pulce. Zawodnik biegnie połączony liną z amortyzatorem z rollpulką. Na zawodach w obu przypadkach dystanse wynoszą 5÷10 kmpowrót7.Dyscypliny pokrewne

Dogtreking
juk

  

  Wędrowanie z psem .Konkurencja turystyczna. Pies powinien mieć juki ( na zdjęciu) do zabrania drobnego bagażu.  Zawody dogtrekingowe odbywają się zwykle na dystansach  30÷50km.  Często są to zawody na orientacje .
Weight pulling (Próby uciągu)

pulling
 Psy rywalizują przeciągając ciężary umieszczone na specjalnych wózkach lub saniach. Właściciel może zachęcać psa tylko głosem .


powrót   Zawody psich zaprzęgów odbywają się obecnie na terenie całej Polski w trakcie sezonu, który trwa od października do kwietnia.

  Pierwotnie w sporcie zaprzęgowym dominowały psy ras północnych (syberian husky, alaskan malamut pies grenlandzki i samojed), obecnie coraz częściej w zawodach startują psy ras myśliwskich lub psy będące krzyżówką psów północnych i psów myśliwskich.


powrót do góry strony